Movie Answers You Need @ MJSG LLC
Apparel & Accessories, Books, Calendars, Cameras, Cell Phones, Computers, Electronics, Gift Ideas, Kitchen & Housewares, Magazines, Mall, Movies, Music, Software, Sporting Goods, Training Apparel & Accessories | Books | Calendars | Cameras | Cell Phones | Computers | Electronics | Games | Gift Ideas | Groceries | Kitchen & Housewares | Magazines | Mall | Movies | Music | Nursing Store | Software | Sporting Goods | Training
Fun Map | New Releases | Site Map | Search Site | GET Prime, GET exclusive deals
All Eyez on Me (Music), All Eyez on Me (All Departments), All Eyez on Me (DVD)
Movies & Videos
African American | Bargains | Browse | Comedy on DVD | Comedy on VHS | DVD | Disney | Dragon Tales | Featured | Foreign | DVD > Gay & Lesbian | Great Movies and Sequels | Happily Ever After-Fairy Tales for Every Child | HBO | Hot DVDs | Hot Videos for Kids | Kids & Family | Top Videos | Most Requested | New & Recent | VHS
DVD Movie Sale | Mixed bag of movies | Soundtracks | Top Sellers ~~ Search for Movies & Videos ~~
DVD New Releases 2018 | Film Awards | Oscars | Storage Racks | VHS New Releases 2018
Scene It DVD Game and Scene It The DVD Game Refill by Mattel in Toys & Kids!
For more by an actor or director, click on their name.
Film Awards
Oscars: 77th Annual Academy Awards ~ 1982-2004 | Cannes Film Festival | Golden Globe | Sundance: 2002 - 2005 ~ 1998 -2001 | Major Film Awards

Film Awards > Sundance Winners: 2002 - 2005

75th Annual Academy Awards Short Films (2000) DVD ~ special collection of OSCAR nominated short films celebrating 2003's 75th Annual ACADEMY AWARDS®
Best Animated Short Film:
The ChubbChubbs!
Other Nominees:
Rocks "Das Rad"; Mike's New Car; The Cathedral; Mt. Head "Atama Yama"
Best Live Action Short Film:
This Charming Man "Der Er En Yndig Mand"
Other Nominees:
I'll Wait for the Next One "J'attendrai Le Suivant"; Gridlock"Fait D'Hiver"; Dog "Inja"
More Academy Awards Films on DVD
RESFEST Shorts
Best of RESFEST Shorts, Vol. 1 (2002) DVD ~ Highlights of this collection include Tommy Pallotta and Bob Sabiston's Snack and Drink; Mike Mills' Deformer, a portrait of legendary skateboarder and artist Ed Templeton; Tongues and Taxis, Michael Overbeck's hilarious hand-drawn an imation tour-de-force; and Max, a gripping war drama by a group appropriately called AWOL.
Best of RESFEST Shorts, Vol. 2 (2000) DVD ~ Highlights of this collection include Virgil Widrich¹s amazing Copy Shop, winner of numerous awards and an 2002 Oscar Nominee for Best Short; Daniel Loflin¹s dark yet hilarious Delusions in Modern Primitivism; Mark Osborne¹s powerful animation More, winner of the first Audience Choice Award at RESFEST and an Oscar Nominee; and Elyse Couvillion¹s masterful DV short Sweet.
The Best of RESFEST Shorts, Vol. 3 (2000) DVD ~ CONTENTS: 1. Birdbeat ­ Geoff Adams 2. Historia del Desierto ­ Celia Galan Julve 3. Home Road Movies ­ Robert Bradbrook 4. Japanese Tradition (Sushi) ­ Junji Kojima 5. Jubilee Line ­ Tim Hope 6. The Littlest Robo ­ Richard Kenworthy 7. Protest ­ Steve Katz 8. Rail Rode ­ Brian Garnell 9. Starched ­ Cath Le Couteur 10. The Subconscious Art of Graffiti Removal ­ Matt McCormick 11. Terminal Bar ­ Stefan Nadelman
Best of RESFEST Shorts, Vol. 3 (2000) DVD ~ Highlights of this collection include Stefan Nadelman's stunning Terminal Bar, winner of the Audience Choice Award at RESFEST and the Grand Jury Prize at the 2003 Sundance Film Festival; Japanese Tradition (Sushi), the side-splitting festival favorite from Junji Kojima; Robert Bradbrook's innovative Home Road Movies; and The Subconscious Art of Graffiti Removal, Matt McCormick's hilarious mockumentary.
More Best of RESFEST Shorts on DVD
Best of RESFEST Shorts, Vol. 2 (2005) DVD ~ CONTENTS: 1. Bad Animals - David Birdsell 2. Bike Ride - Tom Schroeder 3. Copy Shop - Virgil Widrich 4. Counterfeit Film - Brett Simon 5. Delusions in Modern Primitivism - Daniel Loflin 6. Dog ­ Suzie Templeton 7. Headcleaner - Alessandro Bavari 8. Helicopter - Ari Gold 9. More - Mark Osborne 10. Sweet - Elyse Couvillion 11. Telling Lies - Simon Ellis 12. Zen and the Art of Landscaping - David Kartch
More Best of RESFEST Shorts on DVD
shorts!
shorts! volume 1 (2000) DVD ~ What's Wrong With This Picture? - US (2002) Jeffrey Travis ~ The Chinese Wall - The Netherlands (2002) Sytske Kok ~ Dreamscapes - USA (2002) Sean McBride ~ In Absentia - UK (2002) James Kibbey & Richard Heald ~ John and Mia - Denmark (2002) Christian Dyekjaer ~ The World of Interiors - UK (2001) Bunny Schendler ~ Dad's Dead - UK (2003) Chris Shepherd ~ Ready - UK (2002) Savina Dellicour ~ Tenth - US (2002) Matt Kovalakides ~ Pishadoo - US (1999) Marco Ricci & Michael Canzoniero ~ Sleep - UK (2002) Matthew Thompson ~ Fish Never Sleep - UK (2002) Gaelle Denis ~ Coda - US (2001) Kitao Sakurai & Andrew Spirk ~ Non-Abductees Anonymous - US (2002) Philip Powell ~ Earthquake! - UK/US (2002) James Brett.
shorts! volume 2DVD ~ 1. Dear, Sweet Emma US (2003) John Cernak ~ 2. Life, Liberty & the Pursuit of Happiness US (2003) Tiffany Shlain ~ 3. Child's Pay US (2004) Charlie Fisher ~ 4. Milton Rogovin: The Forgotten Ones US (2003) Harvey Wang ~ 5. The Firefly Man US (2003) Todd Fjelsted ~ 6. Coyote Beach US (2003) Markus Griesshammer ~ 7. The Fine Art of Poisoning US (2003) Bill Domonkos ~ 8. Family Tree US (2003) Vicky Jenson ~ 9. Mouse Poland (2002) Wojtek Wawszczyk ~ 10. Here Was the Anthem US (2003) Sergio Umansky ~ 11. And the Redman Went Green UK (2003) Ruth Meehan ~ 12. Space Off Italy (2002) Tino Franco ~ 13. Good Night Valentino US (2003) Edoardo Ballerini ~ 14. Home Road Movies UK (2002) Robert Bradbrook ~ 15. The Most Beautiful Man in the World UK (2002) Alicia Duffy ~ 16. The Winter People US (2002) John Stimpson ~ 17. The Morning Guy US (2003) Mark W. Gray
shorts! volume 3DVD ~ Hyper US (2002) - Michael Canzoniero & Marco Ricci ~ Gowanus, Brooklyn US (2004) - Ryan Fleck ~ Passing Hearts Sweden (2004) - Johan Brisinger ~ My Name Is Yu Ming Ireland (2003) - Daniel O'Hara ~ Seventeen Netherlands (2003) - Hisko Hulsing ~ Loose Ends Norway (2003) - Stig Svendsen ~ L'Entretien France/US (2002) - Kathleen Man ~ Confection (New York Trio) US (2003) - Eva Saks ~ Colorforms (New York Trio) US (2003) - Eva Saks ~ Date (New York Trio) US (2004) - Eva Saks ~ The Fridge Greece (2004) - George Siougas ~ Clay Pride US (2001) - David Karlsberg & Jonathan Watts ~ Pretty Dead Girl US (2004) - Shawn Ku ~ Climactic Death of Dark Ninja US (2004) - Peter Craig ~ Archipelago Spain/Puerto Rico (2004) - Leon Siminiani ~ A Ninja Pays Half My Rent US (2004) - Steven Tsuchida
More shorts! on DVD
Awards AT Amazon
The Academy Awards®
The AFI Top 100
The AFI Funniest 100
The AFI 100 Thrillers
The AFI Screen Legends
The Cannes Film Festival
The Golden Globe Awards®
The Sundance Awards
2005
—Grand Jury Prize—
Dramatic Competition:
Forty Shades of Blue (on VHS and DVD) Forty Shades of Blue [Soundtrack]
Documentary Competition:
Why We Fight (on VHS and DVD)
—GJP: World Cinema—
—Audience Award—
Dramatic:
Brothers (Denmark) (on VHS and DVD)
Documentary:
Shake Hands with the Devil: The Journey of Roméo Dallaire (Canada) (on VHS and DVD)
Documentary Competition:
Shape of the Moon (Netherlands) (on VHS and DVD)
Dramatic Competition:
The Hero (Angola/Portugal/France) (on VHS and DVD)
—Audience Award—
Dramatic:
Hustle & Flow (on VHS and DVD)
Documentary:
Murderball (on VHS and DVD)
—Directing Award—
Dramatic:
Noam Baumbach, The Squid and the Whale (on VHS and DVD)
Documentary:
Jeff Feuerzeig, The Devil and Daniel Johnson (on VHS and DVD)
—Cinematography Award—
Dramatic:
Amelia Vincent, Hustle & Flow (on VHS and DVD)
Documentary:
Gary Griffin, The Education of Shelby Knox (on VHS and DVD)
Waldo Salt Screenwriting Award:
Noam Baumbach, The Squid and the Whale (on VHS and DVD)
Special Jury Prize for Documentary:
Catherine Tambini and Carlos Sandoval, Farmingville (on VHS and DVD)
—World Cinema Special—
Dramatic Jury Prizes:
The Forest for the Trees (Germany) (on VHS and DVD) and Live-in Maid (Argentina/Spain) (on VHS and DVD)
Documentary Jury Prizes:
The Liberace of Baghdad (United Kingdom) (on DVD and VHS) and Wall (France/Israel) (on VHS and DVD)
—Special Jury Prizes for—
Outstanding Performance:
Amy Adams, Junebug (on VHS and DVD) and Lou Pucci, Thumbsucker (on VHS and DVD)
Originality of Vision:
Miranda July, Me and You and Everyone We Know (on VHS and DVD) and Rian Johnson, Brick (on VHS and DVD)
—Jury Prize—
International Short Filmmaking:
Andrea Arnold, Wasp (United Kingdom) (on VHS and DVD)
Short Filmmaking:
Patricia Riggen, Family Portrait (on VHS and DVD)
Special Recognition in Short Filmmaking:
Terrence Fisher and Daniel Howard, Bullets in the Hood: A Bed-Stuy Story (on VHS and DVD)
Honorable Mentions in Short Filmmaking:
Eric Escobar, One Weekend a Month (on VHS and DVD)
Chris Landreth, Ryan (Canada) (on VHS and DVD)
Katherine Leggett, Small Town Secrets (on VHS and DVD)
Taika Waititi, Tama Tu (New Zealand) (on VHS and DVD)
Cary Fukunaga, Victoria Para Chino (on VHS and DVD)
Alfred P. Sloan Feature Film Prize:
Werner Herzog, Grizzly Man (on VHS and DVD)
2004
—Grand Jury Prize—
Dramatic Competition:
Primer (on VHS and DVD)
Documentary Competition:
DIG! (on VHS and DVD)
—Audience Award—
Dramatic:
Maria Full of Grace (on VHS and DVD)
Documentary:
Born into Brothels (on VHS and DVD)
—World Cinema—
—Audience Award—
Dramatic:
Seducing Doctor Lewis (Canada) (on VHS and DVD)
Documentary:
The Corporation (on VHS and DVD)
—Directing Award—
Dramatic:
Debra Granik, Down to the Bone (on VHS and DVD)
Documentary:
Morgan Spurlock, Super Size Me (on VHS and DVD)
—Cinematography Award—
Dramatic:
Nancy Schreiber, November (on VHS and DVD)
Documentary:
Ferne Pearlstein, Imelda (on VHS and DVD)
Freedom of Expression Award:
Kim Dong-won, Repatriation (on VHS and DVD)
Waldo Salt Screenwriting Award:
Larry Gross, We Don't Live Here Anymore (on VHS and DVD)
—Special Jury Prize—
Documentary:
Catherine Tambini and Carlos Sandoval, Farmingville (on VHS and DVD)
Outstanding Performance:
Vera Farmiga, Down to the Bone
Special Dramatic Jury Prize:
Rodney Evans, Brother to Brother
—Jury Prize—
International Short Filmmaking:
Paul Catling, Tomo
Alfred P. Sloan Feature Film Prize:
Shane Carruth, Primer
2003
—Grand Jury Prize—
Dramatic Competition:
American Splendor (on VHS and DVD)
Documentary Competition:
Capturing the Friedmans (on VHS and DVD)
—Audience Award—
Dramatic:
The Station Agent
Documentary:
My Flesh and Blood (on VHS and DVD)
World Cinema Audience Award:
Whale Rider (New Zealand) (on VHS and DVD)
—Directing Award—
Dramatic:
Catherine Hardwicke, Thirteen (on VHS and DVD)
Documentary:
Jonathan Karsh, My Flesh and Blood (on VHS and DVD)
—Cinematography Award—
Dramatic:
Derek Cianfrance, Quattro Noza (on VHS and DVD)
Documentary:
Dana Kupper, Gordon Quinn, and Peter Gilbert, Stevie (on VHS and DVD)
Freedom of Expression Award:
Judith Katz, What I Want My Words to Do to You (on VHS and DVD)
Waldo Salt Screenwriting Award:
Tom McCarthy, The Station Agent
Special Jury Prize for
Documentary (tie):
Stanley Nelson, The Murder of Emmett Till
Blue Hadaegh and Grover Babcock, A Certain Kind of Death
Outstanding Performance:
Patricia Clarkson, The Station Agent, Pieces of April, and All the Real Girls
Charles Busch, Die Mommie Die
Emotional Truth:
David Gordon Green, All the Real Girls
A. Dean Bell, What Alice Found
Jury Prize in Short Filmmaking:
Stefan Nadelman, Terminal Bar
Honorable Mentions in Short Filmmaking:
Vance Malone, Ocularist
James Brett, Earthquake
David Russo, Pan with Us
Sandy McLeo and Gini Reticker, Asylum
Francesca Talenti, The Planets
Aristomenis Tsirbas, The Freak
Vince Di Meglio, Fits & Starts
Serguei Bassine, From the 104th Floor
Alfred P. Sloan Feature Film Prize:
Mark Decena, Dopamine
2002
—Grand Jury Prize—
Dramatic Competition:
Personal Velocity (on VHS and DVD)
Documentary Competition:
Daughter from Danang
—Audience Award—
Dramatic:
Real Women Have Curves (on VHS and DVD)
Documentary:
Amandla! A Revolution in Four Part Harmony (on VHS and DVD)
—World Cinema—
—Audience Award (tie)—
Bloody Sunday (UK/Ireland)
The Last Kiss (Italy)
—Directing Award—
Dramatic:
Gary Winick, Tadpole
Documentary:
Rob Fruchtman and Rebecca Cammisa, Sister Helen
—Cinematography Award—
Dramatic:
Ellen Kuras, Personal Velocity (on VHS and DVD)
Documentary:
Daniel B. Gold, Blue Vinyl (on VHS and DVD)
Freedom of Expression Award:
Lee Hirschj, Amandla! A Revolution in Four Part Harmony (on VHS and DVD)
Waldo Salt Screenwriting Award:
Gordy Hoffman, Love Liza (on VHS and DVD)
—Special Jury Prize—
Documentary (tie):
Lourdes Portillo, Senorita Extraviada (on VHS and DVD)
John Walter, How to Draw a Bunny (on VHS and DVD)
Originality—Dramatic:
Steven Shainberg, Secretary (on VHS and DVD)
Ensemble Cast—Dramatic:
Manito (on VHS and DVD)
—Acting—
America Ferrera and Lupe Ontiverosk, Real Women Have Curves (on VHS and DVD)
—Jury Prize—
Latin American Cinema:
The Trespasser (Brazil) (on VHS and DVD)
Short Filmmaking:
Dave Silver, Gasline (on VHS and DVD)
Honorable Mentions in Short Filmmaking:
Dayyan Eng, Bus 44
Gregory Kennedy, Drowning Lessons
Brin Hill, Morning Breath
Melissa Regan, No Dumb Questions
Geoffrey Haley, The Parlor
Jamie Babbitt, Stuck
2004
Short Filmmaking:
Shilpi Gupta, When the Storm Came (on VHS and DVD) and Ryan Fleck, Gowanus Brooklyn (on VHS and DVD)
Honorable Mentions in Short Filmmaking:
Jacob Akira Okada, Curtis
Adam Elliot, Harvie Krumpet
David LaChapelle, Krumped
Nicholas Provost, Papillon d'Amour
Larry Kennar, Spokane